Томе Брез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томе Брез
археолошко наоѓалиште
Томе Брез is located in Археолошки локалитет во Македонија
Томе Брез
Томе Брез
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250Координати: 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250
Основни податоци
Име Томе Брез
Место Форино
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Томе Брез или Тумба е археолошки локалитет во гостиварското село Форино. Локалитетот претставува некропола и тумул од железно време. Се наоѓа на југозападната периферија на селото, на падините на Сува Гора, на патот Гостивар - Форино, каде на мала висорамнина се забележуваат повеќе мали тумули индицирани со ситни камења. .[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069