Гродаица (Долна Бањица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гродаица
археолошко наоѓалиште
Гродаица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гродаица
Гродаица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′9″N 20°54′21″E / 41.78583° СГШ; 20.90583° ИГД / 41.78583; 20.90583Координати: 41°47′9″N 20°54′21″E / 41.78583° СГШ; 20.90583° ИГД / 41.78583; 20.90583
Основни податоци
Име Гродаица
Место Долна Бањица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гродаица е археолошки локалитет во гостиварското село Долна Бањица. Локалитетот претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа на околу 1 km југоисточно од селото, на западните падини на ридот Гродаица, во приватни ниви, каде се откриени камени плочи на длабочина од 1,20 m. Голем дел од некрополата е уништен со изградбата на индивидуални станбени објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069