Градиште (Горна Бањица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′48″N 20°53′33″E / 41.78000° СГШ; 20.89250° ИГД / 41.78000; 20.89250Координати: 41°46′48″N 20°53′33″E / 41.78000° СГШ; 20.89250° ИГД / 41.78000; 20.89250
Основни податоци
Име Градиште
Место Горна Бањица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште познато и како Горнобањичко Кале е археолошки локалитет во гостиварското село Горна Бањица. Локалитетот претставува утврдена населба од железното и доцноантичкото време и средниот век. Се наоѓа на околу 500 m јужно од селото на местото каде се издига доминантен рид лоциран на јужната периферија на Горни Полог, западно над стариот пат за Кичево. На зарамнетото плато, чија површина изнесува 120 х 120 m, се гледа траса од бедем граден од кршен камен и варов малтер. По површината на градиштето се среќаваат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и други предмети со различна временска припадност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069