Миткороен (Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миткороен
археолошко наоѓалиште
Muzejot vo Džepcište 013.jpg

Пронајдоци од локалитетот изложени во Најмалиот етнолошки музеј во светот во Џепчиште

Миткороен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Миткороен
Миткороен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417Координати: 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417
Основни податоци
Име Миткороен
Место Белица, Поречко
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Миткороен познат и како Кале е археолошки локалитет во поречкото село Белица. Локалитетот претставува доцноантичка населба и претставува низок рид со зарамнето плато кое зафаќа простор од 100 x 80 m. Се наоѓа на 3 km јужно од селото. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и множество градежен материјал, а се забележуваат и темелите од одбранбениот бедем. Оттука потекнуваат и монети кои се наоѓаат кај локален жител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Варница - некропола од доцноантичкото време;
  • Кале - градиште од доцноантичкото време;
  • Ридот - населба од хеленистичкото и римското време, старохристијанска црква и некропола;
  • Столоватец - градиште од доцноримско време;
  • Глибовец - кастел од доцноантичкото време;
  • Аништа - некропола од средниот век;
  • Влак - некропола од средниот век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069