Баочар (Злетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баочар is located in Македонија
Баочар
Местоположба на Баочар во Македонија
Местоположба 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472Координати: 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472
Основни податоци
Место Злетово
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Баочар — утврдување од римско и доцноантичко време.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069