Мијалница (Дренак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мијалница is located in Македонија
Мијалница
Местоположба на Мијалница во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Дренак (Пробиштипско)
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мијалницаархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Дренак. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римското и доцноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.