Гарваница (Јамиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гарваница is located in Македонија
Гарваница
Местоположба на Гарваница во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Јамиште
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноримско време
Портал „Археологија“

Гарваницаархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Јамиште. Наоѓалиштето претставува населба од доцноримско време. Северно од селото има рид што се издига високо над Злетовска Река. На зарамнетото плато на врвот, со површина од 150 x 100 м, се гледаат темели од објекти, а се среќаваат и фрагменти од керамички садови и питоси. Најден е и голем број монети од VI век и постари.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 323. ISBN 9989649286.