Градиште (Плешенци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°59′54″N 22°08′2″E / 41.99833° СГШ; 22.13389° ИГД / 41.99833; 22.13389Координати: 41°59′54″N 22°08′2″E / 41.99833° СГШ; 22.13389° ИГД / 41.99833; 22.13389
Основни податоци
Место Плешенци
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Плешенци. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.