Воденичиште (Зеленград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воденичиште
археолошко наоѓалиште
Воденичиште is located in Македонија
Воденичиште
Местоположба на Воденичиште во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Зеленград
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период римско време
Портал „Археологија“

Воденичиштеархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Зеленград. Наоѓалиштето претставува топилница од римско време. До изворите на Зеленградска Река, високо во планинскиот предел има рударска јама. Околу неа, на простор од 30 x 20 м се присутни многубројни остатоци од згура во која има голем процент на бакарна руда. По површината на локалитетот се среќаваат и фрагменти од питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.