Мошевица (Куково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мошевица is located in Македонија
Мошевица
Местоположба на Мошевица во Македонија
Местоположба 41°55′47″N 22°06′25″E / 41.92972° СГШ; 22.10694° ИГД / 41.92972; 22.10694Координати: 41°55′47″N 22°06′25″E / 41.92972° СГШ; 22.10694° ИГД / 41.92972; 22.10694
Основни податоци
Место Куково
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мошевицанаселба од доцноантичко време. Се наоѓа на 2 километри северно од селото Куково, на патот за селото Пуздерци. Во нивите на К. Јанев и С. Арсов се откопани неколку питоси, а на површината се забележуваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Грамадиште — населба и некропола од доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069