Преслап (Стрмош)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Преслап is located in Македонија
Преслап
Местоположба на Преслап во Македонија
Местоположба 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250Координати: 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Основни податоци
Место Стрмош
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Преслапархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Стрмош. Наоѓалиштето претставува старохристијанска црква. На 3 км источно од селото, кај утоката на реката Киселица и Дупка Река се зачувани темели од старохристијанска црква, а околу неа градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 323. ISBN 9989649286.