Прејди на содржината

Во Селото (Јамиште)

Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото


Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Јамиште
Општина Пробиштип
ТипПериод римско време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Јамиште. Претставува рударски јами од римско време. Во дворното место на Н. Велков се откриени две рударски јами со кружни окна. Во близината на јамите се забележуваат покривни ќерамиди и фрагменти од питоси.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.