Прејди на содржината

Златица (Гризилевци)

Координати: 42°2′9″N 22°7′50″E / 42.03583° СГШ; 22.13056° ИГД / 42.03583; 22.13056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Златица - Плавица


Местоположба 42°2′9″N 22°7′50″E / 42.03583° СГШ; 22.13056° ИГД / 42.03583; 22.13056
Основни податоци
Место Гризилевци
Општина Пробиштип
Тип

 населба  рудник


Период римско време
Портал „Археологија“

Златица или Плавицарудник од римско време. На 2 км југозападно од селото Гризилевци, помеѓу реките Плавица и Киселица. Под високиот рид Плавица била откриена рударска јама. На 20 метри од влезот во јамата, откриени биле два профили на кои биле издлабени релјефни претстави. На едната бил претставен античкиот јунак Херакле, а на другата била претставен рудар со чекан и клин.[1]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.

Поврзано

[уреди | уреди извор]