Долно Градиште (Гризилевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Градиште
археолошко наоѓалиште
Долно Градиште is located in Македонија
Долно Градиште
Местоположба на Долно Градиште во Македонија
Местоположба 42°1′3″N 22°6′10″E / 42.01750° СГШ; 22.10278° ИГД / 42.01750; 22.10278Координати: 42°1′3″N 22°6′10″E / 42.01750° СГШ; 22.10278° ИГД / 42.01750; 22.10278
Основни податоци
Место Гризилевци
Општина Пробиштип
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Долно Градиште — утврдување од доцноантичко време и средниот век кај пробиштипското село Гризилевци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.