Прејди на содржината

Пешула (Добрево)

Координати: 42°01′27″N 22°11′50″E / 42.02417° СГШ; 22.19722° ИГД / 42.02417; 22.19722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пешула


Местоположба 42°01′27″N 22°11′50″E / 42.02417° СГШ; 22.19722° ИГД / 42.02417; 22.19722
Основни податоци
Место Добрево
Општина Пробиштип
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пешула - градиште од доцноантичкото време. На 1 километар северно од селото Добрево има висок рид што се издига од левата страна на Добревски Дол. На неговиот врв кој е зарамнето плато со простор од 100 × 1000 м зачувани се делови од темели на бедем граден од кршен камен и варов малтер. Во просторот на некогашната тврдина се среќаваат фрагменти од керамика, садови, питоси, покривни ќерамиди - тибули а биле пронајдени и монети од VI век н.е.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.