Прејди на содржината

Градиште (Ратавица)

Координати: 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Основни податоци
Место Ратавица
Општина Пробиштип
Тип

 опидум


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Ратавица. Претставува доцноантички опидум. На 1 км источно од селото, на висок рид со доминантна местоположба и зарамнето плато се гледаат темели од одбранбен темел. На јужната падина се најдени делови од капитали, столбови и друго. Најдени се и монети од VI век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.