Манастир (Добрево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 42°01′27″N 22°11′50″E / 42.02417° СГШ; 22.19722° ИГД / 42.02417; 22.19722Координати: 42°01′27″N 22°11′50″E / 42.02417° СГШ; 22.19722° ИГД / 42.02417; 22.19722
Основни податоци
Место Добрево
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастир - некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа на северниот раб од селото Добрево, во близина на управната зграда на рудниците.

Во време на проширувањето на патот, биле откриени околу 10 антички гробаови. Според исказите, во гробовите имало ќерамички садови и монети. Во селото Добрево постои стара рударска традиција која потекнува од римско време, поврзана со ископувањето и експлоатацијата на сребрената и оловна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.