Прејди на содржината

Св. Спас (Трооло)

Координати: 41°54′17″N 22°9′32″E / 41.90472° СГШ; 22.15889° ИГД / 41.90472; 22.15889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Спас


Местоположба 41°54′17″N 22°9′32″E / 41.90472° СГШ; 22.15889° ИГД / 41.90472; 22.15889
Основни податоци
Место Трооло
Општина Пробиштип
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Св. Спаснекропола од доцноантичко време кај пробиштипското село Трооло. Околу 500 м источно од селото е откриена некропола со гробови од камени плочи, со насоченост исток-запад. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 324. ISBN 9989649286.