Бурилчевски Рид (Дренак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурилчевски Рид
археолошко наоѓалиште
Бурилчевски Рид is located in Македонија
Бурилчевски Рид
Местоположба на Бурилчевски Рид во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Дренак (Пробиштипско)
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноримско време
Портал „Археологија“

Бурилчевски Ридархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Дренак. Наоѓалиштето претставува населба од доцноримското време. Се наоѓа на 2 км северно од селото, на поголем дел од просторот што е сопственост на земјоделската задруга од Пробиштип. При обработувањето на земјата биле откриени темели од повеќе објекти, а на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал (камен, покривни ќерамиди и сл.). Најдена е и една добро зачувана надгробна стела која е сместена во дворот на гимназијата во Пробиштип.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.