Долна Марена (Злетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долна Марена
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472Координати: 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472
Основни податоци
Место Злетово
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Долна Марена - населба од доцноантичко време. На 3 километри северноисточно од селото Злетово, во долината на Злетовска Река, на мала површина, се среќаваат фрагменти од ќерамички садови, питоси и градежен материјал. Пронајдени се монети од Јустинијан I[1] .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.