Во Селото (Трооло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото is located in Македонија
Во Селото
Местоположба на Во Селото во Македонија
Местоположба 41°54′11″N 22°5′3″E / 41.90306° СГШ; 22.08417° ИГД / 41.90306; 22.08417Координати: 41°54′11″N 22°5′3″E / 41.90306° СГШ; 22.08417° ИГД / 41.90306; 22.08417
Основни податоци
Место Трооло
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Во Селотонаселба од доцноантичко време кај пробиштипското село Трооло. Во средишниот дел на селото, на празниот простор покрај селската продавница и чешмата има голем број фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Видливи се и темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 324. ISBN 9989649286.