Прејди на содржината

Стари Град (Шталковица)

Координати: 41°58′13″N 22°16′41″E / 41.97028° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.97028; 22.27806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бели Брегови


Местоположба 41°58′13″N 22°16′41″E / 41.97028° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.97028; 22.27806
Основни податоци
Место Шталковица
Општина Пробиштип
Тип

 утврдување


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Стари Градархеолошко наоѓалиште во пробиштипското село Шталковица. Претставува утврдување од доцноантичко време и средниот век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 324. ISBN 9989-649-28-6.