Згури (Гризилевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згури is located in Македонија
Згури
Местоположба на Згури во Македонија
Местоположба 42°2′9″N 22°7′50″E / 42.03583° СГШ; 22.13056° ИГД / 42.03583; 22.13056Координати: 42°2′9″N 22°7′50″E / 42.03583° СГШ; 22.13056° ИГД / 42.03583; 22.13056
Основни податоци
Место Гризилевци
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Згури — населба, рудник и топилница од доцноантичко време кај пробиштипското село Гризилевци. Лежи на 2 км западно од селото, на пространа падина низ која поминува патот Пробиштип-Кратово. На површината се среќаваат остатоци од топена оловна и сребрена руда, а пред околу 30 години биле откриени темели од десетина топилници. Во северниот дел на наоѓалиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, а се забележуваат и остатоци од темели на неколку помали објекти. Биле најдени и монети меѓу кои и една златна, со претстава на Анастасиј. Дел од монетите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.