Во Селото (Ратавица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото is located in Македонија
Во Селото
Местоположба на Во Селото во Македонија
Местоположба 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250Координати: 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Основни податоци
Место Ратавица
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Ратавица. Наоѓалиштето претставува неолитска населба. На источната околина на селото, до продавницата што се наоѓа на десниот брег на Злетовска Река, се откриени делови од керамички садови, главно со сива боја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.