Грамада (Горно Барбарево)

Координати: 42°0′47″N 22°4′36″E / 42.01306° СГШ; 22.07667° ИГД / 42.01306; 22.07667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамада


Местоположба 42°0′47″N 22°4′36″E / 42.01306° СГШ; 22.07667° ИГД / 42.01306; 22.07667
Основни податоци
Место Горно Барбарево
Општина Пробиштип
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамада — градиште од доцноантичко време крај пробиштипското село Горно Барбарево. На 2,5 км северно од селото, на висок рид (кота 850 м), кој доминира над долината на Крива Река, има остатоци од бедем, наместа зачуван до 0,5 м височина, кој оградувал простор од 200 × 120 м. Бедемот бил ѕидан од камен и варов малтер и е широк 1,5 м. Во внатрешноста на градиштето и околу него се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди, а биле пронајдени и повеќе монети кои ги откупил Музејот на Македонија од Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.