Грамадиште (Куково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамадиште is located in Македонија
Грамадиште
Местоположба на Грамадиште во Македонија
Местоположба 41°55′47″N 22°06′25″E / 41.92972° СГШ; 22.10694° ИГД / 41.92972; 22.10694Координати: 41°55′47″N 22°06′25″E / 41.92972° СГШ; 22.10694° ИГД / 41.92972; 22.10694
Основни податоци
Место Куково
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиштенаселба и некропола од доцноантичко време. На еден мал простор во селските ниви, оддалечени 1 километар северно од селото Куково, се наоѓаат остатоци од градежен материјал и фрагменти од питоси. На северниот крај на наоѓалиштето се пронајдени неколку гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069