Бели Брегови (Шталковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бели Брегови
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°58′13″N 22°16′41″E / 41.97028° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.97028; 22.27806Координати: 41°58′13″N 22°16′41″E / 41.97028° СГШ; 22.27806° ИГД / 41.97028; 22.27806
Основни податоци
Место Шталковица
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бели Бреговиархеолошко наоѓалиште во пробиштипското село Шталковица. Претставува некропола од доцноантичко време.

На 1 км западно од куќата на Б. Јованов е откриена некропола која е делумно уништена. Гробовите се градени од големи камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 324. ISBN 9989-649-28-6.