Самарска Чука (Зеленград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самарска Чука - Градиште
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Зеленград
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Самарска Чука - Градиштеархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Зеленград. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцноантичко време. Претставува висок рид со доминантна местоположба што се издига на јужниот раб на селото. На зарамнетото плато на врвот се гледаат остатоци од темели на одбранбен бедем кој опкружува простор од 200 x 100 м. Во внатрешноста на тврдината се забележуваат темели од повеќе мали објекти, а има множество градежен материјал и фрагменти од керамички садови. Најдени се и монети од Јустинијан I.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.