Градиште (Дренак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Дренак (Пробиштипско)
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (опидум).svg опидум


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Дренак. Наоѓалиштето претставува опидум од доцноантичкото време. На северозападниот крај од селото има висок рид со зарамнето плато кој доминира над околниот простор. По површината на платото се гледаат остатоци од темели на одбранбен ѕид, како и фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал. Најдени се и монети од Јустинијан I.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.