Селиште (Трипатанци)

Координати: 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Основни податоци
Место Трипатанци
Општина Пробиштип
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Трипатанци. Претставува средновековна населба. На 1,5 км јужно од селото, на левиот брег на Злетовска Река, на една ниска тераса има видливи темели од повеќе помали градби, а на површината се забележува мал број покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 323. ISBN 9989649286.