Јарапечка Нива (Зеленград)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарапечка Нива
археолошко наоѓалиште
Јарапечка Нива is located in Македонија
Јарапечка Нива
Местоположба на Јарапечка Нива во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Зеленград
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Јарапечка Ниваархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Зеленград. Наоѓалиштето претставува населба од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.