Долно Градиште (Ратавица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Градиште
археолошко наоѓалиште
Долно Градиште is located in Македонија
Долно Градиште
Местоположба на Долно Градиште во Македонија
Местоположба 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250Координати: 41°58′54″N 22°09′45″E / 41.98167° СГШ; 22.16250° ИГД / 41.98167; 22.16250
Основни податоци
Место Ратавица
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Ратавица. Наоѓалиштето претставува доцноантичка некропола. На северозападната страна на високиот рид Драчко Ридиште се издига ниска чука во чие подножје, на левиот брег на Злетовска Река, при изградбата на браната за водоснабдување на Пробиштип и рудниците на Злетово е откриена некропола. Гробовите биле градени од камени плочи. Според кажувањето, на неколку плочи имало натписи со латински букви и релјефи. Плочите не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322-323. ISBN 9989649286.