Туралевци (Злетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Туралевци is located in Македонија
Туралевци
Местоположба на Туралевци во Македонија
Местоположба 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472Координати: 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472
Основни податоци
Место Злетово
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Туралевци - утврдена населба и некропола од доцноантичко време.[1] Доцноантички викус на околу 1 км југоисточно од селото, во сливот на Рударска Река. Просторот бил опкружен со бедеми кои зафаќле површина од околу 2.5 хектари. По површината се гледаат остатоци од доцноантички градежен материјал, фрагменти од керамика, питоси и монети. Според материјалот може да се датира од III - IV век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.