Сува Долина (Злетово)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472Координати: 41°59′15″N 22°14′05″E / 41.98750° СГШ; 22.23472° ИГД / 41.98750; 22.23472
Основни податоци
Место Злетово
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период палеолитско време
Портал „Археологија“

Сува Долина - наоди од палеолитско време. Кај мостот на Злетовска Река, преку кој минува патот Пробиштип-Злетово, во 1980 година се пронајдени различни петрографски материјали. Меѓу нив преовладуваат црвеникаво-сиви јадра од кремен и јадра од силицизирани боксити. Археологот Р. Гравски издвоил три артефакти (два од јаспис и еден од силицизиран боксит), врз основа на начинот на обработката, формата и големината типолошки ги определил како орудија од фазите на мустериен и ашел на помладиот палеолит.[1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.