Орлов Камен (Лезово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орлов Камен is located in Македонија
Орлов Камен
Местоположба на Орлов Камен во Македонија
Местоположба 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111Координати: 41°52′32″N 22°12′40″E / 41.87556° СГШ; 22.21111° ИГД / 41.87556; 22.21111
Основни податоци
Место Лезово
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Орлов Каменархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Лезово. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. На една пространа тераса на десниот брег на реката Белошица, оддалечена 2,5 км западно од селото, се забележуваат остатоци од кршен камен, покривни ќерамиди, питоси и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 323. ISBN 9989649286.