Прејди на содржината

Пешник (Древено)

Координати: 42°00′29″N 22°12′40″E / 42.00806° СГШ; 22.21111° ИГД / 42.00806; 22.21111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пешник


Местоположба 42°00′29″N 22°12′40″E / 42.00806° СГШ; 22.21111° ИГД / 42.00806; 22.21111
Основни податоци
Место Древено
Општина Пробиштип
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пешникнаселба од доцноантичко време. На 2 километри северно од селото Древено, на една мала височинка со зарамнето плато, со површина од 150 на 200 метри, се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал, а најдени се и монети VI век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069