Под Селото (Петршино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Под Селото is located in Македонија
Под Селото
Местоположба на Под Селото во Македонија
Местоположба 41°57′21″N 22°09′29″E / 41.95583° СГШ; 22.15806° ИГД / 41.95583; 22.15806Координати: 41°57′21″N 22°09′29″E / 41.95583° СГШ; 22.15806° ИГД / 41.95583; 22.15806
Основни податоци
Место Петршино
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Под Селотоархеолошко наоѓалиште кај пробиштипското село Петршино. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. На источната околина на селото, покрај патот што води кон реката Киселица, се гледаат повеќе гробни конструкции. Во 1963 година била откриена надгробна стела која се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 322. ISBN 9989649286.