Прејди на содржината

Црквиште (Гујновци)

Координати: 41°53′31″N 22°11′56″E / 41.89194° СГШ; 22.19889° ИГД / 41.89194; 22.19889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°53′31″N 22°11′56″E / 41.89194° СГШ; 22.19889° ИГД / 41.89194; 22.19889
Основни податоци
Место Гујновци
Општина Пробиштип
Тип

 населба  некропола  црква

Период старохристијанско време
среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во пробиштипското село Гујновци. Претставува населба, некропола и црква од старохристијанско време и среден век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.