Градиште (Шталковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°58′13″N 22°16′41″E / 41.97028° N; 22.27806° E / 41.97028; 22.27806Координати: 41°58′13″N 22°16′41″E / 41.97028° N; 22.27806° E / 41.97028; 22.27806
Основни податоци
Место Шталковица
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во пробиштипското село Шталковица. Претставува градиште и могили од доцноантичко време.

Сместено е на атарската тромеѓа со кочанските села Рајчани и Пантелеј, на висок и осамен рид што доминира над околината. Зачувани се темели од утврдување кое оградува простор од 200 × 200 м. Во внатрешноста на градиштето има грамади од камења и многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

На северното подножје, во селските ниви се наоѓаат две могили оддалечени една од друга 30 м. Едната могила има димензии од 12 м во основата и 2,5 м височина, а другата 10 м во основата и 1,5 м зачувана височина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 324. ISBN 9989-649-28-6.