Кале (Модриште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°38′24″N 21°14′36″E / 41.64000° СГШ; 21.24333° ИГД / 41.64000; 21.24333Координати: 41°38′24″N 21°14′36″E / 41.64000° СГШ; 21.24333° ИГД / 41.64000; 21.24333
Основни податоци
Име Кале
Место Модриште
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во поречкото село Модриште. Локалитетот претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа на 2 km од селото, на еден висок рид на десниот брег на Голема Река (Треска), кој стрмно се спушта кон речнто корито. На зарамнетиот врв, со простор од 100 x 50 m, се гледаат темели од бедем граден од камен и варов малтер. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и множество друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069