Брест (Црешнево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брест
археолошко наоѓалиште
Брест is located in Археолошки локалитет во Македонија
Брест
Брест
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°38′43″N 21°17′3″E / 41.64528° СГШ; 21.28417° ИГД / 41.64528; 21.28417Координати: 41°38′43″N 21°17′3″E / 41.64528° СГШ; 21.28417° ИГД / 41.64528; 21.28417
Основни податоци
Име Брест
Место Црешнево, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Брест е археолошки локалитет во поречкото село Црешнево. Локалитетот претставува населба, црква и некропола од римско време. Се наоѓа во непосредна близина на маалото Старовци, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, ќерамиди, а при обработувањето на земјата жителите откриле темели од објекти. На највисоката точка на локалитетот има урнатини од црква, а околу неа делови од капители, колони, бази и др. Откопани се повеќе питоси и монети кои се наоѓаат кај локален жител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069