Под Градиште (Слатина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Под Градиште
археолошко наоѓалиште
Под Градиште is located in Македонија
Под Градиште
Местоположба на Под Градиште во Македонија
Местоположба 41°35′9″N 21°10′55″E / 41.58583° N; 21.18194° E / 41.58583; 21.18194Координати: 41°35′9″N 21°10′55″E / 41.58583° N; 21.18194° E / 41.58583; 21.18194
Основни податоци
Име Под Градиште
Место Слатина, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Под Градиштеархеолошко наоѓалиште во поречкото село Слатина. Претставува некропола од доцноантичко време и е откриен случајно при изградбата на патот, непосредно покрај левиот брег на Слатинска Река, каде е откриена засводена гробница, ѕидана од камен, бигор и тули, а од внатрешната страна убаво малтерисана, во која имало четири скелети поставени во правецот југоисток-северозапад. Од гробни прилози се најдени еден добро зачуван керамички сад и сребрена обетка од типот „со кошничка“. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069