Кале (Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417Координати: 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417
Основни податоци
Име Кале
Место Белица, Поречко
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во поречкото село Белица. Локалитетот претставува доцноантичко градиште. Се наоѓа на 4 km северно од селото, на високиот рид Столаватец, на кој има зарамнет простор од 80 x 60 m, каде се гледаат остатоци од одбранбен бедем ѕидан од камен и варов малтер. Зачуван е само во темелите, а по површината на градиштето се среќаваат множество градежен материјал, фрагменти од керамички садови и питоси. Кај локален жител се наоѓаат монети откриени на овој локалитет.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Варница - некропола од доцноантичкото време;
  • Миткороен - утврдена населба од доцноантичкото време;
  • Ридот - населба од хеленистичкото и римското време, старохристијанска црква и некропола;
  • Столоватец - градиште од доцноримско време;
  • Глибовец - кастел од доцноантичкото време;
  • Аништа - некропола од средниот век;
  • Влак - некропола од средниот век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069