Најдови Ниви (Близанско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Најдови Ниви
археолошко наоѓалиште
Најдови Ниви is located in Македонија
Најдови Ниви
Местоположба на Најдови Ниви во Македонија
Местоположба 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° СГШ; 21.16278° ИГД / 41.75889; 21.16278Координати: 41°45′32″N 21°9′46″E / 41.75889° СГШ; 21.16278° ИГД / 41.75889; 21.16278
Основни податоци
Место Близанско
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Најдови Нивиархеолошко наоѓалиште во поречкото село Близанско. Претставува некропола од средниот век.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Евидентирани археолошки локалитети во и околу ПНП Јасен