Гладница (Латово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гладница
археолошко наоѓалиште
Гладница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гладница
Гладница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′17″N 21°10′9″E / 41.48806° СГШ; 21.16917° ИГД / 41.48806; 21.16917Координати: 41°29′17″N 21°10′9″E / 41.48806° СГШ; 21.16917° ИГД / 41.48806; 21.16917
Основни податоци
Име Гладница
Место Латово
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гладница е археолошки локалитет во поречкото село Латово. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km западно од селото, на десниот брег на Голема Река (Треска), каде на тераса која зафаќа површина од 150 x 100 m се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и множество градежен материјал. Селаните при обработувањето на земјата откриле темели од објекти. Неколку питоси се чуваат кај сопствениците на нивите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069