Грамада (Македонски Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамада
археолошко наоѓалиште
Грамада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамада
Грамада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′48″N 21°12′55″E / 41.51333° СГШ; 21.21528° ИГД / 41.51333; 21.21528Координати: 41°30′48″N 21°12′55″E / 41.51333° СГШ; 21.21528° ИГД / 41.51333; 21.21528
Основни податоци
Име Грамада
Место Македонски Брод
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамада е археолошки локалитет во Македонски Брод. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на северниот раб на градот, каде што се проширува населбата, кога при изградбата на новите куќи се откриени темели од стари објекти. Се среќава голем број фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На северниот крај од теренот се најдени гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069