Бошевци (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бошевци
археолошко наоѓалиште
Бошевци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бошевци
Бошевци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056Координати: 41°48′34″N 21°9′38″E / 41.80944° СГШ; 21.16056° ИГД / 41.80944; 21.16056
Основни податоци
Име Бошевци
Место Здуње, Порече
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бошевци или Бојќевци е археолошки локалитет во поречкото село Здуње. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 3,5 до 4 km североисточно од селото, на десниот брег на реката Треска, на едно не многу високо плато, каде се наоѓа мала гробишна црква со некропола околу неа. Со заштитните археолошки ископувања извршени во 1985 година била откриена еднокорабна црква со димензии од 2,50 x 2,20 m. Околу неа се истражени 7 гроба градени од камени плочи - тип циста. Според откриените наоди, црквата и некрополата биле во употреба од почетокот на XIV до XVI век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069