Рајчица (Македонски Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајчица
археолошко наоѓалиште
Рајчица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рајчица
Рајчица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′48″N 21°12′55″E / 41.51333° СГШ; 21.21528° ИГД / 41.51333; 21.21528Координати: 41°30′48″N 21°12′55″E / 41.51333° СГШ; 21.21528° ИГД / 41.51333; 21.21528
Основни податоци
Име Рајчица
Место Македонски Брод
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период старохристијанско време
ран среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рајчица е археолошки локалитет во Македонски Брод. Локалитетот претставува базилика од старохристијанско време и некропола од раниот среден век . Се наоѓа во северниот дел на градот, на левиот брег на реката Треска, кој е алувијална тераса (КП 544), каде при копање на темели за изградба на еден објект биле откриени два гроба. Во осумдесеттите години на 20 век со заштитните археолошки интервенции биле откриени уште 9 гроба од типот циста и поголем дел од апсида на базилика. Во еден од грбовите е најдена обетка во вид на кошничка. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069