Дрење (Девич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрење
археолошко наоѓалиште
Дрење is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дрење
Дрење
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′3″N 21°13′36″E / 41.55083° СГШ; 21.22667° ИГД / 41.55083; 21.22667Координати: 41°33′3″N 21°13′36″E / 41.55083° СГШ; 21.22667° ИГД / 41.55083; 21.22667
Основни податоци
Име Дрење
Место Девич
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дрење е археолошки локалитет во поречкото село Девич. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 500 метри јужно од селото и десно од патот што води кон Девини Кули, на пространа тераса од 150 x 80 m, каде има множество фрагменти од покривни ќерамиди, а наместа и фрагменти од керамички садови и питоси. Според кажувањето на жителите, при орањето на нивите откривале темели од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069