Ридот (Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ридот
археолошко наоѓалиште
Ридот is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ридот
Ридот
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417Координати: 41°40′33″N 21°18′15″E / 41.67583° СГШ; 21.30417° ИГД / 41.67583; 21.30417
Основни податоци
Име Ридот
Место Белица, Поречко
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период хеленистичко време
римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ридот е археолошки локалитет во поречкото село Белица. Локалитетот претставува населба од хеленистичкото и римското време, старохристијанска црква и некропола. Се наоѓа на северната периферија на селото, на високо плато оградено со ридови, на простор од околу 300 x 200 m, каде по површината на нивите се наоѓаат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. На североисточниот крај од локалитетот се откриени некропола и темели од мала старохристијанска црква. Гробовите се градени од големи камени плочи и имаат ориентација исток-запад. Најдени се голем број монети од кои дваесетина се кај локален жител на селото. Две од монетите се ковани во времето на Александар Македонски, една во Пела, а останатите се од III-IV век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Варница - некропола од доцноантичкото време;
  • Миткороен - утврдена населба од доцноантичкото време;
  • Кале - градиште од доцноантилко време;
  • Столоватец - градиште од доцноримско време;
  • Глибовец - кастел од доцноантичкото време;
  • Аништа - некропола од средниот век;
  • Влак - некропола од средниот век;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069